Hrůzy světa

 

Nejen krása tvoří svět. Ale i hrůzy jsou součásti našich životů. Někdy je prožíváme sami na sobě jako obyvatelé bombardovaných území za války a obětí ekologických katastrof. Někdy je známe z vyprávění přátel, či z televize. Někdy před nimi zavíráme oči a snažíme se je nevidět.

Tato fotogalerie obsahuje fotografie trpících a mrtvých lidí i zvířat. Je tam fotografie koncentračního tábora pro lidi i zvířata. Jsou tam i obrazy kouřících komínů a ekologických katastrof způsobených člověkem. Je tam obraz války a terorismu. Jsou tam fotografie nejen hrůz, ale i lidí kteří stáli před jejich počátkem. Dobyvatelé i politici kteří k nim přispěli někdy vědomě, jindy nevědomě, když veřejně podpořili politiku, která k nim vedla.

Na závěr je zde fotografie zdi oddělující palestinský Betlém a Izraelský Jeruzalém. Když jsem na zájezdě v Izraeli bydlel několik dní v palestinském Betlémě denně jsem jí překračoval, kontrolován po zuby ozbrojenými vojáky. Ona zeď nakonec může být za jistých okolností nejen příčinou biblického Armagedonu, kdy válka zde rozpoutána přinese apokalyptický konec naší civilizace, ale je vlastně i symbolem příčiny všech hrůz světa. Je to myšlenka  vzájemného oddělení a uzavření před celkem, často spojená s egoismem, pocitem obav a strachu. Myšlenka která nakonec vede k velmi nemoudrému jednání.