Čechy v obrazech

 

Je tomu jedna miliarda let co na území našeho státu spadl z vesmíru obří meteorit. Kráter, který vytvořil dal naší zemi charakteristický zjev patrný dodnes z vesmíru.

Plynuly milióny let. Probíhaly zde horotvorné procesy i sopečná činnost. Měnilo se klima a tím i fauna a vegetace. Jednou zde bylo moře a pak zase souš.

Ještě před 12000 lety zde byla tundra a okraj severního ledovce. Doba ledová náhle skončila, prudce se oteplilo a naší zemi opět zalidnili lidé. Staré menhiry vydávají svědectví, že megalitická civilizace ze západu pronikla i zde. Od 5. do 1. stol. př.n.l. obývají Čechy Keltové, první národ o kterém máme písemné doklady.

V 5. století z východu k nám pronikají první Slované vedeni legendárním praotcem. Jeho pokračovatelka a vědma Libuše si vybírá Přemysla za svého manžela a dává tím základ pro vznik prvního českého panovnického rodu.

V 9 stol. vycházejí Čechy z přítmí legend. Na Moravě vzniká první stát. V Čechách vládne první historický doložený přemyslovec kníže Bořivoj.

Z Byzance přichází na pozvání moravského knížete Rostislava dva bratři Konstantin a Metoděj. Tvoří slovanské písmo a roznášejí moudrost a křesťanskou víru na Moravu. Křtí i Přemyslovce Bořivoje a jeho ženu Ludmilu.

Ludmila, moudrá žena vychovává  Václava, českého knížete světce který je dodnes považován za duchovního ochránce naší země.

Píše se 14 stol. Vlády se ujímá Karel IV. Začíná realizovat svou vizi- připravit Prahu pro její budoucí roli. Buduje Prahu jako město  po vzoru nebeského Jeruzaléma a zanechává až dodnes hlubokou stopu v dějinách.

Přichází rok 1620. Čechy ztrácejí definitivně samostatnost a na 300 let se stávají součásti Habsburské monarchie.

Rok 1918 přináší opět samostatnost a svobodu. Ale ne nadlouho. Nejdřív fašistický a pak komunistický systém nesvobody vládne v Čechách. Přesto, ale v přítmí hluboké totality se zde rodí něco, co pro budoucnost nejen naší země bude velice významné.

Rok 1989 ukončí komunistický režim. Výchova ale pokračuje dál. Je to tvrdý kapitalismus a všeobecná krize, kterou nyní provází náš život Zároveň je tady, ale i velká naděje pro budoucnost.

 

Ve fotogalerii si projdeme Čechy z různých pohledů.

Podíváme se na jeho přírodní krásy a zajímavosti. Ukážeme si zajímavá duchovní místa, mnohdy opředena pověstmi jako je Říp, Blaník, Budeč atd..

Ukážeme si i lidská díla, která zasáhla Čechy a obvykle ne příliš vhodně. Továrny na severní Moravě nepatří zrovna k chloubě naší jinak krásné země.

 

 

 

Fotogalerie: Čechy v obrazech

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1076478331-mapa-mist-svatych-a-klatych/20232727453/