Mikrokosmos

 

Tak jak můžeme cestovat do hlubin vesmíru, lze jíti i opačným směrem do nitra hmoty. Moderní elektronové mikroskopy nám umožní dohlédnou až do světa atomů a molekul.

Ve fotogalerii si nejdříve můžeme zblízka prohlédnout strukturu anorganických materiálů. Je podobná povrchu země. I zde můžeme vidět hory, údolí a strmé skály jen rozměrový řád je jiný než na který jsme zvyklí. 

Při cestě organickým materiálem uvidíte okem neviditelné organizmy jako bakterie a ještě daleko nepatrnější viry. Můžete si prohlédnout strukturu buněk až po molekulu DNA a pozorovat onu úžasnou složitost a organizovanost systému ve kterých se projevuje a tepe život.

Obě cesty živou i neživou hmotou se sbíhají a pro nás končí ve světě atomů a elementárních částic. Možná jednou objevíme, že zde se sbíhá cesta do vesmíru s cestou do mikrosvěta, jak bylo popsáno v úvodu oddílu. Uvidíme, že atomy jsou sluneční soustavy nižšího vesmíru a naopak naše sluneční soustava je třeba jedním z atomů listu stromu vesmíru vyššího. Poznáme tím také, že vlastně žádná hmota není neživé. Tedy život je něco co je všude a ve všem, jen v různých formách a podobách.