svět zvířat

 

V příhodném okamžiku se ze světa rostlin zrodil nový živý svět. Nazvali jsme ho světem zvířat. Zatímco rostliny žijí pouze pasivně, zvířata mají novou vlastnost. V jejich životě se objevuje vlastní aktivita. Ta se projevuje v nutnosti aktivně vyhledávat potravu a konat první jednoduchá rozhodnutí. S tím souvisí i první projevy myšlení a inteligence, která se ve vývoji prohlubuje.

Ještě donedávna jsme se domnívali, že v přírodě vítězí ten, kdo převálcuje všechny ostatní. Teď už víme, že to tak není. Že naopak spolupráce je tou vlastností, která je pro evoluční vývoj nejvýhodnější. Zářným příkladem je včelstvo a mraveniště, kde funguje systém, který nedokážeme my lidé napodobit i přes všechny manažerské příručky.

Svět zvířat je i světem mimořádných schopností. Povodně, zemětřesení zvířata často cítí předem. Dokonce i před vyplutím Titaniku z něho utekli krysy. Psi často cítí, kdy se k nim blíží páníček. Chobotnice Paul předpověděla bezchybně všechny zápasy na mistrovství světa . Kůň dokáže počítat a slon namalovat štětcem svůj autoportrét. Delfín zachrání tonoucího. Dalo by se pokračovat dál a dál.

Přesto všechno se dnes díváme na zvířata často s despektem. Mnohé z nich pro nás mají cenu jenom jako kila masa, které sníme k obědu. To, že zvířata nemluví lidskou řečí, pro nás z nich udělali tvory bez duše.

Ve fotogalerii se podíváme na některé zástupce živočišné říše. Někteří z nich jako dravci slouží k regulaci počtu jiných zvířat. Mají to v životě obtížnější než vyspělejší býložravci, protože jsou zpravidla pomalejší a hodně se naběhají než uloví kořist.

Fotogalerii zakončí pohled na šimpanze. Tvora který je lidem nejblíž. Býložravce, který občas i někoho zabije a sní. Je to proto, že čím je zvíře dokonalejší, vzrůstá četnost životních chyb. Ty jsou největší u člověka.

Nemáte nainstalovaný Flash Player